BZT52B6V8-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 15.236
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 13.980
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
In Stock: 821
onsemi
Zener Diode 6.8 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52B6V8-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52B6V8-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B6V8-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
410 mW