Image for BZG05C5V1-M3-18 is not available
BZG05C5V1-M3-18
DigiKey Part Number
112-BZG05C5V1-M3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZG05C5V1-M3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZG05C5V1-M3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C5V1-M3-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 1.25 W ±5.88% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1.5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5.88%
Power - Max
1.25 W