BZG04-11-M3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for BZG04-11-M3-18 is not available
BZG04-11-M3-18
DigiKey Part Number
BZG04-11-M3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG04-11-M3-18
Description
DIODE ZENER 13V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 13 V 1.25 W Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Power - Max
1.25 W