BZG03C13-M3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG03C13-M3_A-08 is not available
BZG03C13-M3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG03C13-M3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C13-M3_A-08
Description
DIODE ZENER 13V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 13 V 3 W ±6.54% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 10 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±6.54%
Power - Max
3 W