BYW29-200-E3/45
DigiKey Part Number
BYW29-200-E3/45GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYW29-200-E3/45
Description
DIODE STANDARD 200V 8A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 8A Through Hole TO-220AC
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
45pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)