BYM13-40-E3/96
DigiKey Part Number
BYM13-40-E3/96GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BYM13-40-E3/96GICT-ND - Cut Tape (CT)
BYM13-40-E3/96GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM13-40-E3/96
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount DO-213AB (GL41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BYM13-40-E3/96 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
110pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
DO-213AB (GL41)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 1 A