5KP33AHE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 989
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
YAGEO
In Stock: 575
YAGEO
53.3V Clamp 93.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP33AHE3/54
DigiKey Part Number
5KP33AHE3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP33AHE3/54
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V