5KP14A-E3/54
DigiKey Part Number
5KP14A-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
5KP14A-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP14A-E3/54
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 216A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
216A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V