1.5KE8.2A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.989
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 3.771
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE8.2A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE8.2A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE8.2A-E3/51
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V