1.5KE400CA-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 9.306
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 4.567
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 180
Similar
Comchip Technology
Similar
Comchip Technology
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 500
548V Clamp 2.7A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE400CA-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE400CA-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE400CA-E3/51
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V