1.5KE18A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 137
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
25.2V Clamp 59.5A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE18A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE18A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18A-E3/73
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE18A-E3/73 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
59.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V