1.5KE10A-E3/54
DigiKey Part Number
112-1.5KE10A-E3/54TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-1.5KE10A-E3/54CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE10A-E3/54
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.5V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE10A-E3/54 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V