WSL0805R0250DEA18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
25 mOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSL0805R0250DEA18
DigiKey Part Number
WSL0805R0250DEA18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL0805R0250DEA18
Description
RES 0.025 OHM 0.5% 1/4W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)