TNPU120612K0BZEN00
DigiKey Part Number
541-4457-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-4457-1-ND - Cut Tape (CT)
541-4457-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPU120612K0BZEN00
Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
TNPU120612K0BZEN00 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)