TNPU06032K80AZEN00
DigiKey Part Number
TNPU06032K80AZEN00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPU06032K80AZEN00
Description
RES SMD 2.8KOHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.8 kOhms ±0.05% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
TNPU06032K80AZEN00 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)