RNC70H1182FRB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
11.8 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC70H1182FRB14
DigiKey Part Number
541-RNC70H1182FRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC70H1182FRB14
Description
RES 11.8K OHM 1% 3/4W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate
R (0.01%)