RNC55J3400BRB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
340 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J3400BRB14
DigiKey Part Number
RNC55J3400BRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J3400BRB14
Description
RES 340 OHM 1/8W .1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNC55J3400BRB14 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)