RCV12064M70FKEA
DigiKey Part Number
541-3902-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-3902-1-ND - Cut Tape (CT)
541-3902-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCV12064M70FKEA
Description
RES 4.7M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
RCV12064M70FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)