NH05050R00FE02
DigiKey Part Number
541-NH05050R00FE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NH05050R00FE02
Description
NH-50 50 1% E02 E4
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
50 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W