IHLP5050EZER8R2M5A
DigiKey Part Number
541-10251-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10251-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10251-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZER8R2M5A
Description
FIXED IND 8.2UH 12.85A 16.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 12.85 A 16.6mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
16.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11.4MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Current - Saturation (Isat)
9.83A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)