IHLP5050EZER5R6M5A
DigiKey Part Number
541-10248-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10248-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10248-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZER5R6M5A
Description
FIXED IND 5.6UH 13.96A 13.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 13.96 A 13.2mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
13.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14.7MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Current - Saturation (Isat)
16.9A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)