IHLP5050EZEK3R3M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP5050EZEK3R3M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZEK3R3M5A
Description
FIXED IND 3.3UH 16A 7.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 16 A 7.7mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
7.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17.8MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
18A