IHLP2525CZEK1R0M11
DigiKey Part Number
541-IHLP2525CZEK1R0M11TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZEK1R0M11
Description
FIXED IND 1UH 12.5A 8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 12.5 A 8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)