IHLP1616BZER2R2M11
DigiKey Part Number
541-1050-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1050-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1050-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP1616BZER2R2M11
Description
FIXED IND 2.2UH 3.25A 48 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 3.25 A 48mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP1616BZER2R2M11 Models
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.25A