IHLP1616BZER1R0M1A
DigiKey Part Number
541-IHLP1616BZER1R0M1ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP1616BZER1R0M1ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP1616BZER1R0M1ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP1616BZER1R0M1A
Description
FIXED IND 1UH 4.5A 27 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 4.5 A 27mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
64MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
5A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)