IHDM1008BCEV3R3M3A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
CODACA
In Stock: 25
Datasheet
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 50 A 0.7mOhm Max Nonstandard
IHDM1008BCEV3R3M3A
DigiKey Part Number
541-IHDM1008BCEV3R3M3A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV3R3M3A
Description
FIXED IND 3.3UH 50A 0.7 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
90A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.7mOhm Max
Packaging
Tray
Frequency - Self Resonant
25MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)