ERC7015K000BHEK500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
15 kOhms ±0.1% 0.75W, 3/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERC7015K000BHEK500
DigiKey Part Number
541-ERC7015K000BHEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC7015K000BHEK500
Description
RES 15K OHM 0.1% 3/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)