ERC55158K00BHEA500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
158 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERC55158K00BHEA500
DigiKey Part Number
541-ERC55158K00BHEA500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC55158K00BHEA500
Description
RES 158K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)