D55342K07B11E0RWB
DigiKey Part Number
541-D55342K07B11E0RWB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D55342K07B11E0RWB
Description
THICK FILM RESISTOR 1206 1%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Military Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Military
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tray
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)
Power (Watts)
Number of Terminations
2
Composition
Failure Rate
R (0.01%)