CRCW1206100KFKTAHP
DigiKey Part Number
541-CRCW1206100KFKTAHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW1206100KFKTAHPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW1206100KFKTAHPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW1206100KFKTAHP
Description
CRCW1206-HP 100 100K 1% RT1
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)