CRCW0805240RJNEBHP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Image for CRCW0805240RJNEBHP is not available
CRCW0805240RJNEBHP
DigiKey Part Number
541-CRCW0805240RJNEBHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0805240RJNEBHP
Description
CRCW0805-HP 200 240R 5% ET5 E3
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0805240RJNEBHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)