CMF5516R900CHEK
DigiKey Part Number
CMF5516R900CHEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5516R900CHEK
Description
RES 16.9 OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
16.9 Ohms ±0.25% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF5516R900CHEK Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)