PLT0805Z2432LBTS
DigiKey Part Number
PLT0805Z2432LBTS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT0805Z2432LBTS
Description
RES SMD 24.3KOHM 0.01% 1/4W 0805
Detailed Description
24.3 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)