PCAN0805E49R9BST5
DigiKey Part Number
764-1237-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1237-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1237-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCAN0805E49R9BST5
Description
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9 Ohms ±0.1% 1W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCAN0805E49R9BST5 Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)