PAT1206E1961BST1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Similar
TE Connectivity Passive Product
1.96 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
PAT1206E1961BST1
DigiKey Part Number
PAT1.96KCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAT1206E1961BST1
Description
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 0.4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PAT1206E1961BST1 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)