M55342K06B20B0RT3
DigiKey Part Number
764-M55342K06B20B0RT3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K06B20B0RT3
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M55342K06B20B0RT3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)