M55342H11B1E50RWI
DigiKey Part Number
764-M55342H11B1E50RWI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342H11B1E50RWI
Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/20W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M55342H11B1E50RWI Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)