FC0603E50R0BST1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FC0603E50R0BST1 |
Description | RES SMD 50 OHM 0.1% 1/8W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) RF, High Frequency Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FC0603E50R0BST1 Models |
Category | Features RF, High Frequency |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm) |