VY2222M35Y5US6UL5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 8.355
Datasheet
Similar
KEMET
Similar
KEMET
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2222M35Y5US6UL5A
DigiKey Part Number
VY2222M35Y5US6UL5A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2222M35Y5US6UL5A
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2222M35Y5US6UL5A Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)