VY2222M35Y5UG63V7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 38.787
Datasheet
Direct
In Stock: 43.538
Datasheet
Similar
KEMET
Similar
KEMET
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2222M35Y5UG63V7
DigiKey Part Number
56-VY2222M35Y5UG63V7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2222M35Y5UG63V7
Description
CAP CER 2200PF 300VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2222M35Y5UG63V7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)