VY2102M29Y5US6UL7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 30.734
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
In Stock: 195
Upgrade
KEMET
In Stock: 711
In Stock: 6
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2150K29U2JS63V7(VY2)
VY2102M29Y5US6UL7
DigiKey Part Number
VY2102M29Y5US6UL7-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2102M29Y5US6UL7
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2102M29Y5US6UL7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)