VR68000006805JAC00
DigiKey Part Number
VR68J68MCT-ND - Cut Tape (CT)
VR68J68MTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VR68000006805JAC00
Description
RES 68M OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 MOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VR68000006805JAC00 Models
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)