VDRUS07M230BKE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
360 V 1.8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
VDRUS07M230BKE
DigiKey Part Number
56-VDRUS07M230BKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRUS07M230BKE
Description
VARISTOR 360V 1.8KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
1.8 kA
Series
Energy
37J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
170 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V