VDRH07K420BSE is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
680 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
VDRH07K420BSE
DigiKey Part Number
56-VDRH07K420BSE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRH07K420BSE
Description
VDR HS 07D 1750A 420V STLDS BULK
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Energy
56J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
85 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V