SFR16S0002800FR500
DigiKey Part Number
PPC280XTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC280XCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0002800FR500
Description
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
280 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)