S102M59Z5UU83L0R
DigiKey Part Number
1254PH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S102M59Z5UU83L0R
Description
CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S102M59Z5UU83L0R Models
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)