MKT1820333405 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2.407
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
MKT1820333405
DigiKey Part Number
MKT1820333405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKT1820333405
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V