MAL225966471E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 119
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 185
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 320mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225966471E3
DigiKey Part Number
BC5035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225966471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAL225966471E3 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.09 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.135 A @ 10 kHz
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
320mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C