MAL225922222E3
DigiKey Part Number
56-MAL225922222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225922222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 90mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 10 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C