MAL215031471E3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAL215031471E3 |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 715 mA @ 100 Hz |
Part Status Active | Impedance 62 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |